Gazeteciler sansür yasasına karşı sokağa çıkıyor: Susturma, korkutma, hapsetme yasasına hayır!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Gazeteciler sansür yasasına karşı sokağa çıkıyor: Susturma, korkutma, hapsetme yasasına hayır!
Abone ol
Türkiye Gazeteciler Sendikası’dan sansür yasasına karşı eylem çağrısı ‘Sosyal medyaya ve gazeteciliğe yönelik sansür yasasına karşı yarın tüm ülkede sokaklara çıkıyoruz’ denildi.

AKP ve MHP'nin, 'dezenformasyonla mücadele' gerekçesiyle 27 Mayıs’ta, TBMM Başkanlığı’na sunduğu 'Basın Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi', tüm eleştirilerine rağmen TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi. Medyaya sansür getirecek yasa tasarısı bu hafta Meclis Genel Kurulu'nda görüşülecek. Gazeteciler, tasarının geri çekilmesi için eylem çağrısı yaptı.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla, “Susturma, korkutma, hapsetme yasasına hayır” diyerek tüm ülkede sokağa çıkacaklarını duyurdu.

'Sansür' yasası komisyondan geçti: Hapis cezası da var

'TÜM ÜLKEDE SOOKAKLARA ÇIKIYORUZ'

TGS’nin yaptığı paylaşım ise şöyle:

“Sosyal medyaya ve gazeteciliğe yönelik sansür yasasına karşı yarın tüm ülkede sokaklara çıkıyoruz. Anayasa’ya aykırı bu tasarının geri çekilmesini istiyoruz. Susturma, korkutma, hapsetme yasasına hayır!”

“Sansür yasası” bilinen "Dezenformasyonla mücadele" çerçevesinde Türk Ceza Kanunu'na “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma suçu" eklendi. Buna yasaya göre, "Sırf halk arasında endişe, korku veya panik yaratmak saikiyle, ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni ve genel sağlığı ile ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayan kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacak”.

Yine söz konusu maddeye göre failin, suçu kimliğini gizleyerek ya da bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlemesi halinde ceza yarı oranında artırılacak. Tasarının muhalif kamuoyunda “sansür yasası” olarak anılmasının nedeni ise sözü geçen maddenin ifade ve basın özgürlüğünün kısıtlayacağı yönündeki derin endişeden kaynaklanıyor.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Sarı, kırmızı, yeşil şal nedeniyle tutuklanan damat: Kültürümüze sahip çıkacağız, başımız dikÖnceki Haber

Sarı, kırmızı, yeşil şal nedeniyle tutuk...

Tekel bayileri birer birer kapanıyor: ‘Esnafa bırakın desteği, düşünen bile yok’Sonraki Haber

Tekel bayileri birer birer kapanıyor: ‘E...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar