Fahrettin Koca'dan açıklama: Vaka sayılarında yükselme eğilimi var

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Fahrettin Koca'dan açıklama: Vaka sayılarında yükselme eğilimi var
Abone ol
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamalarda bulunuyor.

menü

Fahrettin Koca'dan açıklama: Vaka sayılarında yükselme eğilimi var
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamalarda bulunuyor.

14.07.2021 20:56    Güncelleme: 14.07.2021 20:58

Fahrettin Koca'dan açıklama: Vaka sayılarında yükselme eğilimi var
    Google News

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulunuyor.

"Son bir haftada vaka sayısında yükselme eğilimi var" diyen Kocan,  "Eski ve acı tecrübelerimiz bunu kontrol etmenin çok maliyetli olduğunu gösteriyor. Bayramda bir araya gelirken kesinlikle tedbirlerden taviz vermemeliyiz, tedbir güvencemizdir" dedi.

Koca'nın açıklamalarından satır başları şöyle: 

- 18 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın en az 1 doz aşısını uygulamak istediğimizi ve Bayrama böyle ulaşmayı hedef olarak belirledik. Normale dönmek için en önemli basamağın bu olduğunu belirttik.

- İllerimizde hedef nüfusun aşı olma oranlarını günlük ve aşı doz uygulamalarını anlık olarak sizlerle paylaşıyoruz. Haritada rengi maviye dönen illerimiz bizi heyecanlandırıyor ve salgından kurtuluşun umudunu ifade ediyor. Umuda giden yolda meşalelerimiz maviye dönen illerimiz.

- Fark edeceğiniz üzere son bir haftada vaka sayılarında bir yükselme eğilimi var. Eski ve acı tecrübelerimiz bunu kontrol etmenin çok maliyetli olduğunu gösteriyor. Maalesef vaka sayısı artan illerimizle aşılanma oranı arasında benzerlik var. Birkaç istisna dışında aşı olma oranı düşük olan illerimizde vaka sayıları bir önceki haftaya oranla birkaç kat yükseliyor.

- Önümüzde bir İngiltere örneği var. Salgın bitme noktasına gelmişken bir anda onbinlerce vaka ile karşılaştılar. Sevindirici olan artan vaka sayıları vefat sayılarını şimdilik artırmıyor.

- Tedbirlere uyarak varyantlardan da korunabiliriz.

-Bayramda bir araya gelirken kesinlikle tedbirlerden taviz vermemeliyiz. Tedbirsizlik elimizdeki silahları etkisiz kılabilir. 

- Bilim Kurulumuz aşı uygulaması konusunda da bazı güncel gelişmeleri değerlendirdi. Elde edilen yeni bilgi ve tecrübelere göre 1. doz aşısı tamamlanan vatandaşlarımız için Sinovac aşısını olanlar 2. doz aşılarını 4 hafta sonra, Biontech aşısı olanlar ise 2. doz aşılarını ilk dozdan 3 hafta sonra olabilirler.

- Sistemlerimizde aşı hakkı buna uygun olacak şekilde tanımlanmıştır. Günü gelmişse randevunuzu alarak aşı olmaya gidebilirsiniz. Hedefimiz bayrama güvenle girmek için bayrama kadar 1. ve 2. doz aşılarımızı olmaktır.

- Kıymetli Vatandaşlarım, Aşı programımızın başarısına rağmen vaka sayılarında artış eğilimi var. Bu salgının henüz bitmediğinin göstergesidir. Elbette yeniden kısıtlamalara ihtiyaç olacak bir gündemde değiliz. Ancak, tedbirlere uymaz ve aşımızı olmazsak telafisi güç günlerle karşılaşabiliriz. 

- Bu vesile ile şimdiden Kurban Bayramınızı tebrik ediyor, sağlık ve mutlulukla nicelerine sevdiklerinizle beraber ulaşmanızı diliyorum.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
AİHM, barış bildirisi için Türkiye'den savunma istedi: Binlerce KHK'liyi ilgilendiren gelişmeÖnceki Haber

AİHM, barış bildirisi için Türkiye'den s...

''Hakkari kırmızıdan Turuncuya geçti''Sonraki Haber

''Hakkari kırmızıdan Turuncuya geçti''

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar