Elektriğe yeni zam kapıda: 'Acilen kamulaştırma yapılmalı'

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Elektriğe yeni zam kapıda: 'Acilen kamulaştırma yapılmalı'
Abone ol
Kur artışı nedeniyle elektriğe yeni bir zam beklendiğini söyleyen uzmanlar, ‘Acilen kamulaştırma yapılmalı’ dedi.

Kur artışı nedeniyle elektriğe yeni bir zam bekleniyor. Bu yılın başından itibaren 3 defa elektriğe yapılan zamanın ardından uzmanlar bir zam daha bekliyor. Yılbaşında yüzde 125’lik fahiş zammın ardından nisan ayında yüzde 20, haziran ayında da yüzde 25’lik birer zam daha yapıldı. Elektriğe gelen zamların bir yılda yüzde 314’ü bulduğunu belirten Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Özdağ, “Bunlar zam değil, sermaye transferidir. Acilen kamulaştırma yapılmalı” dedi.

Elektrik tedarikçisi karşılaştırma sitesi Encazip.com kurucusu Çağada Kırım ise son gelen yüzde 25’lik zammın duyurulduğu gün 16.37 TL olan dolar kurunun aradan geçen 12 günde yüzde 4 değer kazanarak 17.12 TL’ye çıktığını hatırlattı.

‘TEKRAR BİR ZAM YAPARAK FARKI KAPATACAKLAR’

Cumhuriyet’ten Ali Can Polat’ın haberine göre  temmuz veya ağustos başında yeni zam beklediklerini duyuran Çağada Kırım, mesken abonelerinin şu anda elektriği yüzde 51 sübvansiyonlu şekilde ucuza kullandıklarını hatırlatarak, “Şu an maliyet 3.59 kuruş ama meskene 2.4 kuruştan veriliyor. Temmuz başında maliyet kurdan dolayı 4.79’a çıkacak. Yani mesken aboneleri maliyetten yüzde 100 daha ucuza kullanıyor olacak. Bu nedenle tekrar bir zam yaparak bu farkı kapatacaklar” dedi.

‘BU ARADAKİ ZAM ÖZEL ŞİRKETLERE YAPILAN SERMAYE TRANSFERİDİR’

Elektrik zamlarını değerlendiren Türkiye Mimar ve Mühendisler Odalar Birliği Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Özdağ ise “Bunlar zam değil, sermaye transferidir” dedi.  Elektriğe gelen zamların bir yılda yüzde 314’ü bulduğunu söyleyen Özdağ, “TÜİK’e göre yüzde 73, ENAG’a göre yüzde 160’lık enflasyonun çok çok üstünde bir zam görüyoruz. İşte bu aradaki zam özel şirketlere yapılan sermaye transferidir” dedi.

‘ACİL KAMULAŞTIRMA TALEP EDİYORUZ’

2021’de sanayi tarifesinde 88 kuruş olan bir kilovat saat elektriğin şimdi 3 lira 43 kuruş olduğunu hatırlatan Özdağ, “Bunun sebepleri arasında kullanılmayan elektrik üretim santrallerinden tutun da ithal fosil yakıt kullanımına kadar birçok kasıtlı tercihin etkisi var. Bu nedenle de yurtdışındaki fiyatlara bakarak ‘Tüm dünyada artıyor. Biz ne yapalım?’ söylemini kabul etmiyor ve acil kamulaştırma talep ediyoruz” diye konuştu.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
CHP’li Seyit Torun: Sanki büyük olay varmış gibi 50-100 polisle belediyelere baskın düzenleniyorÖnceki Haber

CHP’li Seyit Torun: Sanki büyük olay var...

Sarı, kırmızı, yeşil şal nedeniyle tutuklanan damat: Kültürümüze sahip çıkacağız, başımız dikSonraki Haber

Sarı, kırmızı, yeşil şal nedeniyle tutuk...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar