Diyarbakır Kitap Fuarı iptal edildi: Gerekçe ekonomik kriz

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Diyarbakır Kitap Fuarı iptal edildi: Gerekçe ekonomik kriz
Abone ol
Diyarbakır’da Eylül’de yapılması planlanan kitap fuarı iptal edildi. İptal edilen uçak biletleri, rezervasyonlar ve basılan kitaplar maddi zarara neden oldu.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nın organize ettiği kitap fuarı iptal edildi. Fuarın, İstanbul merkezli yayınevlerinin ekonomik krizi gerekçe göstererek, katılmak istememeleri nedeniyle iptal edildiği öğrenildi.

 

Fuar için Kürtçe yayınevlerinin onlarca kitap bastığı, iptal kararı nedeniyle bu yayınevlerinin zor durumda olduğu ifade edildi.

 

Fuarın Organizatörü DTSO Başkanı Mehmet Kaya, fuarın iptal edilmediğini ertelendiğini açıkladı.

 

Kasım ya da 2023’ün ilk çeyreğinde fuarı düzenleyeceklerini söyleyen Kaya, Kürtçe yayın evlerine destek vereceklerini belirterek, “Yaşadıkları dezavantajlardan dolayı biz de onlara oda olarak fuara katılımları konusunda desteği artıracağız. Alanın kiralanmasından lojistik desteğe kadar önemli katkıda bulunacağız” dedi.

 

DTSO Başkanı Mehmet Kaya

 

Rûdaw'a konuşan Kürt Yayıncılar Birliği İnisiyatifi Sözcüsü Azad Zal da, fuar nedeniyle yayınevlerinin yeni kitap bastığını, imza günleri ve etkinlikler için konuk çağırdığını ifade etti.

 

Diyarbakır’da en son kitap fuarı 2019 tarihinde yapılmıştı.

 

Zal, fuarın ertelenmesi nedeniyle yayınevlerinin hem maddi hem de manevi olarak zarara uğradığını belirterek şunları söyledi:  "Konuk yazarlar için bilet alınmıştı, iptal edildi. Otel rezervasyonları iptal oldu. Yayınevleri kitap bastı, reklam yaptı. Ben de JJ yayınlarının sahibiyim.  Biz de bir çok rezervasyonumuzu iptal etmek zorunda kaldık. Her açıdan zarardayız"

 

 


Hakkarili Öğretmen vefat ettiÖnceki Haber

Hakkarili Öğretmen vefat etti

Yakın Ailesinden taziye teşekkür mesajıSonraki Haber

Yakın Ailesinden taziye teşekkür mesajı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar