Colemergli Abbasi ailesi Hz. Muhammed'e ait takke ve çorabı evinde sergiliyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Abone ol
Yüksekova ilçesinde yaşayan Sakin ailesi, ataları olan Hakkari mirlerinden kalan Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed S.A.V'e ait kutsal emanetleri, evlerinin odasında özel olarak muhafaza ediyor. Hz. Muhammed'e ait takke ve çorap ile el yazması Kur'an-ı Kerim'i herkesin görmesini isteyen aile, müze yapılmasını istiyor. Aile fertlerinden Abdurrahim Sakin, "Aile büyüklerimiz, kutsal emanetleri at sırtında köy köy gezerek, vatandaşların görmesini sağlıyordu. Biz de bu kutsal emanetler için mahallemizde bir müze yapılmasını istiyoruz" dedi.

Yüksekova ilçesine bağlı Akalın (Bajêrge) Mahallesi'nde yaşayan ve Abbasi soyundan geldiklerini belirten Sakin ailesi, Hz. Muhammed'e ait olduğunu öne sürdükleri Takke-i Şerif, çorabı ve el yazması Kur'an-ı Kerim'i yıllardan bu yana özenle muhafaza ediyor.

Ailenin son kuşağı, evlerinin küçük bir odasında kutsal emanetler için bir yer yaptı. Aile, yaptıkları camlı dolabın içine kutsal emanetleri yerleştirdi.

Türkiye'nin birçok yerinden Sakin ailesinin evine gelenler, kutsal emanetleri görüyor. Akalın Mahalle Muhtarı ve ailenin büyüklerinden olan Abdurrahim Sakin, yüzyıllardır kutsal emanetlerin muhafaza edildiğini belirterek, dedelerinin eski dönemlerde bu kutsal emanetleri at sırtında köy köy gezdirerek insanlara gösterdiğini söyledi.

'EMANETLER ÖZEL BİR YERDE SERGİLENSİN'

Emanetleri, yetkililerin yapacağı korunaklı bir alanda herkesin görmesini istediklerini belirten Sakin, şöyle konuştu:

"Peygamber Efendimize ait olan bu kutsal emanetler ceddimiz Hz. Abbas'dan kuşaktan kuşağa dedelerimize teslim edildi. Son 300 yıldır da dedem Süleyman beyden bize kadar geldi. Kendi başımıza bu Peygamber Efendimizin emanetleridir demiyoruz. Bu emanetlerin dayandırıldığı elimizde belgelerimiz var. Kendi imkanlarımızla bunları muhafaza etmeye çalıştık. Bu kutsal emanetlerin daha güzel muhafaza edilmesi için yetkililerden yardım bekliyoruz. Arazisini benim vereceğim şekilde kendi evimin çevresinde bir müze gibi korunabilecek her türlü hem manevi hem de maddi olarak korunabilecek bir yer veriyorum. Dedelerimizin zamanında bu kutsal emanetleri at sırtında köy köy gezerek insanlara gösterirdi. Artık bu emanetleri at sırtında değil de yetkililerin bir yer yapıp, herkesin ziyaret edebileceği bir alan istiyoruz." diye konuştu. 

Kutsal emanetlerin bir bölümünün de Hakkari ve Başkale Atés beylerinde olduğu biliniyor. 


 • 1
  SEVDİM
 • 9
  ALKIŞ
 • 14
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 3
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Çekirge istilası başladı, OHAL ilan edildiÖnceki Haber

Çekirge istilası başladı, OHAL ilan edil...

Biden'dan İran açıklaması; şartını duyurduSonraki Haber

Biden'dan İran açıklaması; şartını duyur...

Haber Yorumları

 • REALİTE18-02-2021 08:38

  Allahın yasalrında ve Kuranda peygamber de olsa kıl,tırnak,sarık vs hiçbir kıymeti yoktur! Peygamberler,Allah'ın yasalarını tebliğ etmek üzere Allah tarafından görevlendirilmiş kullardır. Onları veya onlardan kalma bir nesyeyi kutsallştırmak ve putlaştırmak yasaktır ve haramdır! Mesela; meygamberden kalma diye iddia edilen bir şeyi ilahlaştırmak,kusallaştırmak ,Hacca giden kimselerin peygamberimizin kabrini veya peygambere aittir bir objeyi öpmek de yasak ve haramdır! Sen böyle metafizik ve subjektif şeyeleri ilahlaştıracağına gel Kuran ne diyor? ne yapılmalı ona bak!!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar