CHP’li Öztrak, 6’lı masanın ekonomi çalışmalarını anlattı: En kritik konularda bile anlaştık

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
CHP’li Öztrak, 6’lı masanın ekonomi çalışmalarını anlattı: En kritik konularda bile anlaştık
Abone ol
6 muhalefet partisinin Kurumsal Reformlar Komisyonu'nda yer alan Faik Öztrak, 'Ülkenin başına bela olan tek kişilik karar alma sürecini katılımcılığa çevireceğiz' dedi, seçim çağrısı yaptı.

Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem çalışmasıyla bir araya gelen 6 muhalefet partisinin Kurumsal Reformlar Komisyonu'nda yer alan CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “Ekonomiyi bir gömleğe benzetirsek, bütün bu tedbirler 6’lı masanın gömleğin ilk düğmesini doğru iliklemekteki kararlılığını ortaya koymuştur. ‘Bir türlü anlaşamazlar’ demelerine rağmen en kritik konularda bile anlaştığımızı göstermiştir” açıklaması yaptı. Bu önlemlerin uygulanabilmesi için bir an önce seçim yapılması gerektiğini vurgulayan Öztrak, “Milletin önüne sandık getirilmeli” çağrısında bulundu.

6’lı masanın Kurumsal Reformlar Komisyonu, hafta başında iktidar olmaları halinde ekonomide izleyecekleri politikaları açıklayan dört maddelik bir programı paylaştı. Komisyonda yer alan CHP Sözcüsü Faik Öztrak, çalışmalarını Cumhuriyet’e anlattı. Öztrak, komisyonun bundan sonraki süreçte yeni çalışmalar yapabileceğini söyledi.

‘ÜLKENİN BAŞINA BELA OLAN TEK KİŞİLİK KARAR ALMA SÜRECİNİ KATILIMCILIĞA ÇEVİRECEĞİZ’

Açıklanan başlıklar arasında yer alan Hasar Tespit Komitesi’ne (HTK) ilişkin bilgi veren Öztrak, şunları söyledi: “Duyurduğumuz tedbirlere baktığınız zaman bu ülkenin başına bela olan tek kişilik karar alma süreçlerini katılımcılığa çeviren, Merkez Bankası’na müdahaleyi ortadan kaldıran ve enflasyonla mücadelede etkinliğini artıran bir yaklaşım görüyoruz. Bunların arasında en önemlilerinden bir tanesi de HTK. Şu anda bu hükümet yönetiminde birçok şey halının altına süpürülmüş vaziyette. Bu kapsamda verilerin gerçekliğinin ortaya çıkarılması ve kamu maliyesine güvenin yeniden sağlanması gerekiyor. Bunu da HTK sağlayacak. Orada 128 milyar dolar ne oldu? 20 Aralık 2021 gecesi ne oldu? Bunların hepsine de bakılacak.”

‘EKONOMİ KADROMUZU GÖSTERDİK, BAŞTA NEBATİ OLMAK ÜZERE İKTİDARINKİYLE KARŞILAŞTIRIN’

Pazartesi yaptıkları açıklamayla 6’lı masanın kadrolarını da tanıtmış olduklarını söyleyen Öztrak, “O masada iki eski bakan, iki eski Hazine müsteşarı, bir dış ticaret müsteşarı ve bir eski Merkez Bankası başkanı oturuyordu. Orada oturan kadroyu en başta Nebati olmak üzere iktidarın kadrosuyla karşılaştırmak lazım” dedi


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Meclis'te elektrik dağıtımı şirketleri tartışması: TEDAŞ yolunmuş kaz gibiÖnceki Haber

Meclis'te elektrik dağıtımı şirketleri t...

Araştırma: 'Hayat standardımız düştü' diyenlerin oranı yüzde 81,8Sonraki Haber

Araştırma: 'Hayat standardımız düştü' di...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar