Boğaziçi Üniversitesi'nde Sosyal Bilimler'in başına fizikçi Naci İnci atandı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Boğaziçi Üniversitesi'nde Sosyal Bilimler'in başına fizikçi Naci İnci atandı
Abone ol
Boğaziçi Üniversitesi'nde Fizik Bölümü'nde görevli olan Naci İnci, rektör yardımcılığı görevinin yanı sıra Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü olarak atandı.

Boğaziçi Üniversitesi'ne kayyum rektör olatak atanan Melih Bulu, yardımcısı Naci İnci'yi Sosyal Bilimler Enstitüsü'ne atadı.

AKP iktidarının rektör Melih Bulu ve yeni açılacak olan Hukuk Fakültesi dekanı Selami Kuran'ı üniversite bileşenlerine danışmadan doğrudan atamasından sonra, Boğaziçi Üniversitesi'nde bu defa içeriden bir hamleyle Sosyal Bilimler Enstitüsü (SBE) ataması gerçekleştirildi.

Gazete Duvar'ın haberine göre; Rektör Melih Bulu ile çalışmayı kabul eden iki öğretim üyesinden biri olan Prof. Dr. Naci İnci'nin, rektör yardımcılığı görevinin yanı sıra bu sabah vekaleten Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü olarak atandığı öğrenildi.

Fizik Bölümü'nde görevli olan Naci İnci'nin sosyoloji, siyaset bilimi, tarih, psikoloji gibi sosyal bilim dallarındaki yüksek lisans programlarını ve tezlerini koordine eden SBE'nin başına geçmesi Boğaziçi akademisyenleri tarafından tepkiyle karşılandı. Akademisyenler, Boğaziçi Ünivesitesi'nin demokratik teamüllerinin öngördüğü seçim şartının ihlal edildiğini belirtti.

SEÇİMLE BELİRLENİYORDU

Boğaziçi Üniversitesi’nde şimdiye kadar Enstitü müdürlükleri de dahil olmak üzere akademik ve idari konumlarda görev alacak olan öğretim üyeleri, ilgili akademik kadronun kapalı oyla yapılan tercih belirleme seçimi ile belirleniyor ve seçilen kişiler üniversite üst yönetimi tarafından bu göreve atanıyorlardı.

Sosyal Bilimler Enstitüsü müdürünün görev süresinin dolmuş olması nedeniyle, 12 Ekim 2020 tarihinde Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Tekcan tarafından Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Tercih Belirleme Komisyonu kurulmuştu. Seçimin yapılabilmesi için 16 Ekim 2020 tarihinde lisansüstü programları SBE’ye bağlı olan bölümlerin tam zamanlı öğretim üyesi ve görevlisi listeleri Personel Müdürlüğü tarafından komisyon başkanına iletilmiş, bu listeler komisyon başkanı tarafından Fen Edebiyat Fakültesi ve İktisadi ve İdari Bilimler dekanlıkları ile Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu müdürlüğüne kontrol için gönderilmişti. Komisyon eğilim belirleme seçiminin 5 Kasım 2020 tarihinde yapılmasını kararlaştırmış, aday belirlenememesi nedeniyle seçim önce 12 Kasım 2020'a, daha sonra ise 9 Şubat 2021 tarihine ertelenmişti.

9 Şubat  2021 Çarşamba günü 09.00-18:00 arasında çevrimiçi olarak gerçekleşen ve Prof. Dr. Ünal Zenginobuz'un tek aday olduğu SBE müdürlüğü eğilim belirleme seçmen listesinde bulunan 245 kişiden 201'i oylamaya katıldı. Oy sayım sonuçlarına göre Zenginobuz 197 evet, 4 hayır, ve 0 çekimser oyu aldı.

Bu süreçte rektör Bulu, İşletme Bölümü'nden bir öğretim üyesinin SBE Müdürü olarak atandığını ilan etmiş, ancak bahsi geçen öğretim üyesi sağlık sebebiyle görevi kabul edemeyeceğini rektörlüğe bildirmişti.

26 Şubat 2021 günü Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri tarafından Güney Meydan'da gerçekleşen nöbette yapılan açıklamada, "Sosyal Bilimler Enstitüsüne kendi iradesi dışında atanan meslektaşımızın istifası neredeyse bir aydır işleme konmazken, demokratik yöntemlerle seçtiğimiz Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürümüz ve Mühendislik Fakültesi Dekanımızın resmî atamaları halen gerçekleşmedi" denmişti.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
CHP'den Teoman Sancar'ın istifasına ilişkin ilk açıklamaÖnceki Haber

CHP'den Teoman Sancar'ın istifasına iliş...

Nicolas Sarkozy 3 yıl hapis cezasına çarptırıldıSonraki Haber

Nicolas Sarkozy 3 yıl hapis cezasına çar...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar