Bir yasak daha: Adana’da Kürtçe tiyatro oyunu yasaklandı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bir yasak daha: Adana’da Kürtçe tiyatro oyunu yasaklandı
Abone ol
Adana Valiliği, “Tartuffe” adlı Kürtçe oyununu yasakladı.

Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda oynanması beklenen “Tartuffe” adlı Kürtçe oyunu Adana Valiliği tarafından yasaklandı. Adana Valiliği'ne tiyatro oyunu için yapılan başvuru reddedildi. Adana Valiliği, “Tartuffe” adlı Kürtçe oyununu seyirciyle buluşmasını "uygun görülmemiştir" diyerek, yasakladı.

Valiliğin yasaklama kararından şu ibarelere yer verildi: “...06 Haziran 2022 tarihinde saat 20.00’de Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda sergilenmek istenilen “Tartuffe” isimli tiyatro oyunu, 5442 sayılı İl İdare Kanunun 11. Maddesinin (c) fıkrası hükmü gereğince, Valilik Makamının 03.06.2022 tarih ve 62837sayılı oluru ile uygun görülmemiştir."

‘YASAKLAMA KARARI KÜRTÇEYE OLAN TAHAMMÜLSÜZLÜĞÜN GÖSTERGESİDİR’

Öte yandan Adana Valiliği'nin aksine Mersin Valiliği, kentte 6 Haziran'da seyirciyle buluşacak olan “Tartuffe” adlı Kürtçe oyununa dair yapılan başvuruya "uygun görüldü" diyerek, izin verdi. Yasaklama kararına tepki gösteren organizatör Suat Ekin, olaylarının Kürtçe olduğu için Adana Valiliği'nce yasaklandığını ancak Mersin Valiliği'nin aynı oyuna izin verdiğini söyledi. Ekin, "Normalde salon etkinliklerinde valilikten izin almaya gerek yok. Ama CHP’li Adana Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü, tiyatro oyunu Kürtçe olduğu için ısrarla bize ‘valilikten izin alacaksınız, yoksa oynatamayız’ dediler. Yasaklama kararı Kürtçeye olan tahammülsüzlüğün göstergesidir. İzin için Adana Valiliği'ne başvuru yaptım. Valilik Güvenlik Şube'yi aradı. Onlar da beni arayarak, 'oyununuz Türkçe mi, Kürtçe mi?' diye sordu. Bende, fark eder mi? Diye sordum. Bana, sıkıntı yok. Git, valilikten kâğıdınızı alın. Orada cevabını alırsınız' dediler. Kâğıda 'uygun görülmediğinin' yazıldığını gördüm. Bu durum Kürtçeye olan tahammülsüzlüğün göstergesidir. Bunu kabul etmiyoruz" dedi. (MA)


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Özdağ'dan 'tehlike' uyarısı: Bu saatten sonra AK Parti’de kalmanın haklı bir mazereti kalmamıştırÖnceki Haber

Özdağ'dan 'tehlike' uyarısı: Bu saatten...

Siirt’te işçileri taşıyan minibüs uçuruma yuvarlandı: 4 ölü, 6 yaralıSonraki Haber

Siirt’te işçileri taşıyan minibüs uçurum...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar