Başkan Duran'dan İstanbul sözleşmesi açıklaması

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Başkan Duran'dan İstanbul sözleşmesi açıklaması
Abone ol
Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısı Suzan Duran, İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlüğe girişinin 8’inci yıl dönümüne ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

CHP Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısı Suzan Duran, İstanbul Sözleşmesi’nin imzalandığı tarihin yıl dönümü nedeniyle 81 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen basın açıklamasına yazılı destek verdi. 

İktidara geldiklerinde ilk 24 saat içerisinde İstanbul Sözleşmesini yürürlüğe sokacaklarını anımsatan Duran," Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 19 Mart’ı 20 Mart’a bağlayan gece yarısı kararname ile kadınların “can simidi” olan İstanbul Sözleşmesini “hukuksuzca feshedildi. Milyonlarca kadının eşitlik ve yaşam hakkının güvencesi gasp edildi” dedi.

Danıştay 10’uncu Dairesinin, 19 Temmuz 2022’de İstanbul Sözleşmesi'nin feshine ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararının iptal istemini 2'ye karşı 3 oyla reddettiğini hatırlatan Başkan Duran, “Danıştay, bu kararıyla ‘Padişahım çok yaşa’ demiş oldu ve hukukun üstünlüğünden değil, üstünlerin hukukundan yana tavır aldı. Danıştay savcılarının gerekçeli kararda belirttikleri hukuki argümanlar yok sayıldı. AKP döneminde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 1. Hukuk Müşaviri iken Danıştay’a atanan Lütfiye Akbulut ise bu atamanın hakkını verdi ve fesihten yana oy kullandı” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı kararına tepki gösteren ve Anayasaya aykırı olduğunu belirten Duran, “Türkiye Cumhuriyeti’nin bir hukuk devleti olduğunu yok sayanlara tekrar hatırlatıyoruz: Hiç kimse Anayasa’dan üstün değildir. Hiç kimse Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden üstün değildir” dedi ve açıklamasını şu başlıklarla sürdürdü:

"DİRENİŞ DESTANI YAZMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Biz kadınlar, yaşam hakkımızın sizin eşitlik karşıtı karanlık zihniyetiniz tarafından elimizden alınmasına asla izin vermeyeceğiz. Tek adamın hukuksuz uygulamalarını savunanlara inat, hukukun üstünlüğünden yana tavır almaya devam edeceğiz.

Yol haritamız belli: öncelikle Danıştay’ın İdari Dava Daireleri Genel Kurulu’na başvurarak, karara itiraz edeceğiz. İç hukuk yolları ile İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlüğe girmesi sağlanmadığı takdirde, Anayasa Mahkemesi’ne başvuracağız. Tek adama karşı, “Adam Tek! Biz Çoğuz!” şiarımızdan asla vazgeçmeyeceğiz. Biz kadınlar, direniş destanı yazmaya devam edeceğiz!

"24 SAAT İÇİNDE YÜRÜRLÜĞE SOKACAĞIZ" 

Kimse umutsuzluğa kapılmasın. Az kaldı. İktidara geldiğimizde ilk 24 saat içerisinde İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlüğe sokacağız. Tüm hükümlerini uygulayarak kadına ve çocuğa yönelik şiddet ile kadın cinayetlerinin nasıl durdurulacağını göstereceğiz. Eşitlikçi bakış açımızı hayata geçirerek, kız kardeşlerimizin canice katledilmesine, kadın katillerinin cezasızlıkla ödüllendirilmesine geçit vermeyeceğiz. İstanbul Sözleşmesi’nden de 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Kanunu’ndan da kazanılmış haklarımızdan da asla vazgeçmiyoruz. Bu haklar bizim can simidimizdir. Haklarımızı tek tek budamaya heves edenlere, Cumhuriyetimizin kararlı savunucuları ve eşitlik mücadelesinin neferleri olarak sesleniyoruz: Haddinizi Bilin! 

Geliyor Gelmekte Olan....


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Hakkari'nin Projeci Müdürü Koca veda ettiÖnceki Haber

Hakkari'nin Projeci Müdürü Koca veda ett...

HDP: Alevilere dönük organize saldırıyı bir kişinin yapması mümkün değilSonraki Haber

HDP: Alevilere dönük organize saldırıyı...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar