Baro Başkanı Ergün Canan güven tazeledi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Abone ol
Hakkari Barosu’nun 9’uncu Olağan Genel Kurulunda mevcut Başkan Avukat Ergün Canan ile Avukat Adnan Demirkan’ın başkanlık için yarıştığı kongrede delegelerin büyük çoğunluğunun oyunu alan Ergün Canan yeniden Hakkari Barosunun başkanı oldu.

Hakkarili avukatlar baronun yönetim, disiplin ve denetleme kurulu ile Türkiye Barolar Birliği Delegeleri için sandık başına gitti.

Şenler Otelinin toplantı salonunda yapılan ve saat 10.00’da başlayan kongreye Hakkari eski Milletvekili Avukat Naim Geylani, Hakkari Eski Belediye Başkanı Avukat Hüseyin Ümit, Ak Parti MKYK Disiplin Kurulu Üyesi Avukat A. Mecit Tarhan, Hakkari Barosu eski dönem başkanları, Nevzat Anuk, Necip Korkmaz, Serdar Işık, Zeydin Kaya ve baro üyesi avukatlar katıldı.

Avukat Adnan Demirkan ile Avukat Ergün Canan’ın başkanlık için yarıştığı kongre Divan oluşumu ile başladı.

Divan Başkanlığına Hakkari eski Baro Başkanı Zeydin Kaya’nın getirilirken, program yönetim kurulu faaliyet raporunun okunması, yönetim ve denetim kurulunun ibrası, dilek ve temennilerin ardından baro başkanlığına aday olan Av. Adnan Demirkan ile Ergün Canan birer konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından seçime gidildi. Sandıklar saat 17:00'da açıldı. 

Blok liste ile girilen ve katılım oranın yüksek olduğu seçimlerde baroya üye 138 avukattan 122’si oy kullandı. 3 oy geçersiz sayıldı.

Sonuçlar açıklandıktan sonra rakibi Adnan Demirkan’ı tebrik eden Canan yaptığı açıklamada seçimde kazananın demokrasi ve Hakkari Barosu olduğu mesajını verdi.

Avukat Adnan Demirkan da Başkan Ergün Canan’ı tebrik ederek başarılar diledi. Yeniden güven tazeleyen Başkan Ergün Canan avukatların tebriklerini kabul etti. Canan, geçirmiş olduğu rahatsızlık nedeniyle kendisini arayan, soran, iyi dileklerini ve dualarını esirgemeyen meslektaşlarına teşekkür etti.

Canan, avukatlar kanunda bazı değişiklikler yapıldığını hatırlattığı konuşmasında, “80 baro nezdindeki karşı çıkışlarımıza rağmen yürürlüğe giren yeni değişiklik gereği, biz de Hakkâri Barosu olarak bugün demokratik teamüllere ve meslek ahlakı gereklerine uygun olarak siz değerli meslektaşlarımızla birlikte Olağan Genel Kurulumuzu gerçekleştireceğiz. Yargı bağımsızlığı, toplumsal bir gerekliliktir. Sadece avukatları ya da yargıçları ilgilendiren bir konu değildir” dedi

‘Barolar bir bütün olarak hukuk devleti ilkesi adına vardır’ diyen Canan, “Biz geçen yıl bunun için diğer barolarla birlikte yollara düştük, Ankara’ya yürüdük. Diğer baro başkanı meslektaşlarımızla birlikte bu hukuktan uzak düzenlemeyi engellemeye çalıştık, ancak avukatlarla ilgili düzenleme avukatların görüşüne başvurulmadan ve ne yazık ki avukatların itirazlarına rağmen yasalaştırıldı” dedi.

Baro olarak Hakkarili kadınların yaşam hakkı başta olmak üzere, tüm medeni haklarını korumak için ellerinden gelen çabayı göstereceklerini belirten Canan, Hakkari Barosu’nun hem Hakkari’de hem de Hakkari dışında bilinen, saygı duyulan bir kurum haline geldiğini sözlerine ekledi.

Hakkari Barosunun kendine ait bir yerinin olması için çalışacakları mesajını veren Canan hep birlikte, katılımcı, şeffaf ve hukuk çerçevesinde her türlü sorunu çözmeye dönük örnek bir baro modelini sürdürmek istediklerini söyledi.

Başkan Adayı Avukat Adnan Demirkan da bütün avukatları selamlayarak başladığı konuşmasında kalp krizi geçiren mevcut Başkan Avukat Ergün Canan’a geçmiş olsun dedi.

‘Genel kurulun mesleki sorunların çözümüne katkı sağlayacağını, hukukun üstünlüğüne, insan haklarına, barışa  ve  demokrasiye katkı sunacağını umuyorum’ diyen Demirkan, ebediyete intikal eden Hakkari Barosu kurucu başkanı Av. Abdulhalik Özdinç’i, genç yaşında hayatını kaybeden Av. Fatih Turan’ ı Av. Cumhur  Keskini andı.

Meslek örgütü olan baronun hukuk devletinin, demokrasinin, hak ve özgürlüklerin, meslek onurunun en temel güvencesini oluşturuyor diyen Demirkan “Hak arama özgürlüğü, Avukatlık mesleğinin onur ve vakarı her şeyden önemli ve önceliklidir. Bilindiği üzere Diyarbakır Barosu başkanı Av. Tahir Elçi  meslektaşımız altı yıl önce tarihi bir sembolün önünde barışa ve ortak değerlere sahip çıkma çağrısı yaparken katledildi. Yaşamını insan hakları savunuculuğuna, toplumsal uzlaşıya ve barışa adayan değerli meslektaşımızın uğruna mücadele ettiği değerleri vurgularken katledilişi tüm toplum üzerinde derin yaralar bırakmıştır. Bizler, değerli meslektaşımız Av. Tahir Elçi’nin barış, demokrasi ve insan hakları mücadelesi yolunda yarattığı değerleri yaşatmanın elzem olduğuna inanıyor, bu vesileyle kendisini rahmetle  anıyorum.

Demirkan seçilmesi durumunda, yapacaklarını ise şu şekilde sıraladı: “Baronun kurumsallaşmasında önemli gördüğümüz baro hizmet binamızın alınması veya   inşa edilmesi yönünde büyük  çaba içerisinde olacağımızı belirtmek isteriz. Bu kapsamda  Türkiye Barolar  Birliği nezdinde  çok ciddi çalışmalar  yürüteceğimizi ve bu konuda da  meslektaşlarımızla iletişim halinde olacağımızı  belirtmek  isteriz. Meslek içi eğitime büyük bir önem vererek; başta Anayasa Mahkemesi’ne Bireysel Başvuru, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine  Bireysel başvuru  CMK, Arabuluculuk, Uzlaştırma, olmak üzere birçok alanda eğitim çalışması ve seminer çalışmaları yapmayı planlamaktayız.  Yine  meslektaşlarımızın Adliyelerdeki çalışma alanlarını fiziki olarak geliştirilerek rahat bir ortamda faaliyetlerini yürütebilecekleri alanlar oluşturulmaya çalışacağız. Hakkari, Yüksekova, Şemdinli, Çukurca  baro odalarının eksik gördüğümüz tefrişatını tamamlamayı planlamaktayız. Adliyelerdeki baro  odalarımızda, Yüksek Yargı  kararlarını içeren İçtihat programlarını kurarak meslektaşlarımızın erişimine sunmayı  planlamaktayız" dedi. 

Canan'ın Çarşamba günü saat 14;00’da İlçe Seçim Kurulundan mazbatasını alması bekleniyor.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kılıçdaroğlu'ndan 'sitem': Bilim Kurulu'muz rehinedir, biraz cesur olmaları lazımÖnceki Haber

Kılıçdaroğlu'ndan 'sitem': Bilim Kurulu'...

Başkan Özbek’ten köy ziyaretleriSonraki Haber

Başkan Özbek’ten köy ziyaretleri

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar