Bakan Vedat Bilgin'den 'EYT'liler için ilk maaş' açıklaması: 1 Mart'ta olacak diye düşünüyorum

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Bakan Vedat Bilgin'den 'EYT'liler için ilk maaş' açıklaması: 1 Mart'ta olacak diye düşünüyorum
Abone ol
Bilmeceye dönüşen EYT'lilerin ilk maaş zamanına dair Bakan Bilgin'den yeni açıklama geldi. Bilgin, bu kez 'EYT'lilerin ilk maaşlarını 1 Mart’ta almalarına imkan sağlayacak bir düzenlemenin Meclis’ten çıkacağını düşündüğünü' söyledi.

- Emekliliğe hak kazanan milyonlarca vatandaş, "EYT'liler ilk maaşı ne zaman alacak?" sorusunun cevabını bekliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin katıldığı programda, bir türlü Meclis'e gelmeyen EYT düzenlemesine ilişkin soru üzerine "EYT'lilerin martın 1'inde ilk maaşlarını alabilecekleri bir düzenleme Meclis'ten çıkacak diye düşünüyorum." dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Bengü Türk TV canlı yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve soruları yanıtladı.

RELATED VİDEO
"EYT ile ilgili 9 Eylül 1999 tarihinin geriye doğru esnetilmesi mümkün olur mu?" sorusunu cevaplayan Bilgin, bunun mümkün olmadığını şöyle dile getirdi:

"Olmaz, çünkü EYT dediğimiz şey, 8 Eylül'de geçerli olan yasanın değiştirilerek yaş şartı konulması. Dolayısıyla bu tarihte çalışan olması lazım ki o yaşa takılsın."

EYT konusunda stajyer ve çırakların durumuna ilişkin soru üzerine Bilgin, emeklilik için "prim gün sayısı", "yıl sayısı" ve "yaş" şartlarının bulunduğunu hatırlattı.

STAJYER VE ÇIRAK AÇIKLAMASI

Vedat Bilgin, EYT düzenlemesi ile yaş şartının kaldırıldığını dile getirerek, stajyer ve çıraklar konusunda şöyle konuştu:

"Staj yapanlar, iş yerinde çalışma ilişkisi kurmuyorlar, iş akdi gerçekleşmiyor. Dolayısıyla işveren onlar için prim ödemiyor. Yani onlar için geçerli olan bir durum değil. Onlar bir eğitim için gidiyorlar oraya. O eğitim sürecinde başlarına bir şey gelmesin diye devlet onlara sağlık sigortası yatırıyor, koruyucu sigorta düzenlemesi yapıyor. Onunla iş akdini birbirine karıştırmamak lazım. Orada öyle bir karışıklık var. Borçlanma vesaire bunlar söz konusu değil. İşvereniniz kim olacak, kimin adına borçlarınızı yatıracaksınız? Yani iş akdinin gerektirdiği şartların ve standartların hiçbirisi onlarda söz konusu değil."

SGK ÇALIŞANLARINA DÜZENLEME

Bilgin, bu süreçte Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) çalışanlarının ciddi yoğunluk yaşadıklarının hatırlatılması üzerine şöyle dedi:

"SGK çalışanları üzerinde çok büyük yük oluştu ve arkadaşlarımız çok sıkı çalıştılar. Bazen birkaç hafta cumartesi, pazar demeden müracaatlara cevap vermeye çalıştılar. Bilhassa yeni yıl öncesi bu yoğunluk yaşandı, halen bir yoğunluk var. Onun için bu düzenlemenin içinde Meclisimizden, SGK çalışanlarına, bu sürece katkı yapan arkadaşlarımıza bir çeşit ikramiye diyebileceğimiz bir düzenleme yapmalarını bekliyoruz." dedi.

EYT’yle ilgili ilk olarak, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, düzenlemenin 15 Ocak’ta yürürlüğe girmesinin planlandığını söylemişti. Ancak henüz düzenleme yürürlüğe girmedi.

Son olarak AKP Grup Başkanvekili Yılmaz Tunç, EYT düzenlemesinin ne zaman yasalaşacağı konusunda tarih vermesinin mümkün olmadığını söylemişti. Tunç'un açıklamaları ışığında, ilk maaşın da nisan ayından önce hesaplara yatmayacağı ihtimali güçlendi.


Hakkari'de şüpheli kadın ölümüÖnceki Haber

Hakkari'de şüpheli kadın ölümü

Emek ve Özgürlük İttifakı: Belirleyeceğimiz adayımızı en kısa zamanda duyuracağızSonraki Haber

Emek ve Özgürlük İttifakı: Belirleyeceği...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar