Bakan Koca, Sputnik V için tarih verdi: Mayıs sonunda ilk dozları gelmiş olacak

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bakan Koca, Sputnik V için tarih verdi: Mayıs sonunda ilk dozları gelmiş olacak
Abone ol
Sağlık Bakanı Koca, Sputnik V aşılarının Mayıs ayı sonunda ilk dozlarının gelmiş olacağını söyledi.

Aşılama sürecine ilişkin bilgi veren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Haziran ayı sonu itibariyle 40 yaş üstü vatandaşımızı aşılamak istiyoruz, bunda kararlıyız. Ayrıca yaz dönemi boyunca 18 yaş üstü gençlerimizi de aşılamayı planlıyoruz" dedi. Bakan Koca, Türkiye'de çalışmaları devam eden aşılara ilişikn de, "Eğer planladığımız şekilde, başarılı biçimde bu süreç devam ederse, eylül ayı içinde bu aşının kullanıma geçebileceğini söylemek istiyorum" şeklinde konuştu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Trakya bölgesi ile ilgili değerlendirme toplantılarının ardından Edirne İl Sağlık Müdürlüğü'nde düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Covid-19 aşılama programı hakkında da bilgi veren Koca, "Haziran ayı sonu itibariyle 40 yaş üstü vatandaşımızı aşılama istiyoruz, bunda kararlıyız. Ayrıca yaz dönemi boyunca 18 yaş üstü gençlerimizi de aşılamayı planlıyoruz. Şu an toplam, sözleşmesini yaptığımız 240 milyon aşıdan bahsediyoruz" dedi.

SİNOVAC YAKINDA SEVK EDİLMEYE DEVAM EDECEK

Bakan Koca, aşı çalışmalarına ilişkin şöyle bilgi verdi:

"Yeni sözleşmelerimiz ve aşı tedarikindeki iyileştirmelerle kapasitemizi harekete geçirip daha hızlı bir aşılama programı yürüteceğiz. Sputnik aşısı ile birlikte Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun verdiği üç aşı oldu. Sputnik aşılarının 6 ay içinde 50 milyon doz aşı teslim edilmesi ve ilk sevkiyatın bu ay yapılması beklenmektedir. Sinovac aşısı da tedarikte yaşanan olumlu gelişmelerle yakında planlandığı şekilde sevk edilmeye devam edilecek."

'VAKA SAYILARI NEREDEYSE YARI YARIYA AZALMIŞ DURUMDA'

30 Nisan'da başlayan 'tam kapanma' öncesi tatil bölgelerine akın edilen görüntülere ilişkin konuşan Bakan Koca, "Vatandaşlarımız oldukça uyum gösterdi" iddiasında bulundu. Vaka sayılarının yarı yarıya azaldığı yönünde bilgi veren Bakan Koca, "Kısıtlamalarla birlikte vaka sayısında önemli bir düşüş başlamıştır. Düşüşün daha da artacağı öngörülmektedir. Kısıtlamalara uyum iyi seviyede başladı. Böyle devam etmesi halinde bayram sonrasında çok daha öngörülebilir planlar yapabileceğiz. Sevindirici haber şu ki vaka sayıları neredeyse yarı yarıya azalmış durumda" dedi.

Bakan Koca, şöyle devam etti:

"Tekirdağ'da son dönemde vaka düşüş oranımız yüzde 40. Yatak doluluk oranımız yüzde 60. Yoğun bakım doluluk oranımız ise yüzde 74. 65 yaş üstü vatandaşlarımızın aşılanma oranı yüzde 85. Çanakkale'de 135 filyasyon ekibimiz görev yapıyoruz. Bu ilimizde de vaka düşüş oranı Edirne gibi yüzde 50. Yatak doluluk oranı yüzde 42. Yoğun bakım atak doluluk oranı ise 69. 65 yaş üstünün aşılanma oranı yüzde 88,2.

Kırklareli'nde vaka düşüş oranımız 35. Yatak doluluk oranımız yüzde 33 ile oldukça düşük. Yoğun bakım doluluk oranımız ise yüzde 58. 65 yaş üstünün aşılanma oranı yüzde 86."

'3-4 AY İÇİNDE 18 YAŞ ÜSTÜ HERKESİ AŞILAMA KONUSUNDA KARARLIYIZ'

"Haziran ayı sonu itibariyle 40 yaş üstü vatandaşımızı aşılama istiyoruz, bunda kararlıyız. Ayrıca yaz dönemi boyunca 18 yaş üstü gençlerimizi de aşılamayı planlıyoruz. Bizim şu an toplam sözleşmesini yaptığımız 240 milyon aşıdan bahsediyoruz. 100 milyon dozu Sinovac ki önümüzdeki günlerde olumlu birtakım gelişmelerle bu sevkiyatın bu ay için başlayabileceğini tahmin ediyoruz. Sputnik'le ilgili 50 milyon doz 6 ay içinde teslim edilmek için anlaşma yapıldı. Biontech'le ilgili de 90 milyon doz şeklinde sözleşme yapıldı. Haziran ayında 30 milyon doz şeklinde netliğe kavuşan bir miktarı söyleyebilirim. 3-4 ay içerisinde yani yaz döneminde 18 yaş ve üstü tüm vatandaşlarımızı aşılama konusunda kararlıyız.

SPUTNİK İÇİN TARİH VERDİ

"(Sputnik aşısı) Takvim 6 ay içinde 50 milyon doz aşının gelmesi şeklinde. İlk sevkiyatın mayıs ayı içinde olmasını bekliyoruz. Bir iki ay içerisinde bu netleşmiş olur. Geldikten sonra güvenlik testlerinden sonra hemen başlanır.

'YERLİ AŞI EYLÜL AYI İÇİNDE KULLANIMA GEÇEBİLİR'

"Bakanlığımızın desteklediği bu aşının Faz-2 gönüllülerinde çalışması bitti, Faz-3 aşamasına bir iki hafta içinde geçilmiş olacak. Eğer planladığımız şekilde, başarılı biçimde bu süreç devam ederse, eylül ayı içinde bu aşının kullanıma geçebileceğini söylemek istiyorum."

MUHTARLAR İÇİN AŞILAMA BAŞLIYOR

Muhtarlarımız salgın döneminde olağanüstü bir çaba gösterdiler. Özellikle teşekkür ediyorum, filyasyon ekiplerimizde bile yer aldılar. Yarından itibaren bütün muhtar kardeşlerimizin aşılama takvimi başlamış olacak. İsteyen yarından itibaren randevusunu alabilir.”


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
'Lanet olsun böyle adalete' diyerek çay ocağını sokağa fırlattıÖnceki Haber

'Lanet olsun böyle adalete' diyerek çay...

Lice'de operasyon sürüyor: Yoğun top atışları yapılıyorSonraki Haber

Lice'de operasyon sürüyor: Yoğun top atı...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar