AKP'nin Meclis'e sunduğu teklif ile işçinin hastalandığında aldığı ödenek düşürülüyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
AKP'nin Meclis'e sunduğu teklif ile işçinin hastalandığında aldığı ödenek düşürülüyor
Abone ol
AKP’nin Meclis’e sunduğu 'torba tekliften' işçinin parasına tırpan çıktı.

AKP’nin teklifi ile işçinin iş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve analık hallerinden kaynaklı işe gelememe durumlarında gelir kaybı yaşamaması için SGK tarafından yapılan ödeme anlamına gelen geçici iş göremezlik ödeneğinde önemli bir değişiklik yapılıyor. Bu ödeme miktarı hesaplanırken de işçinin son 3 ay içerisindeki kazancının ortalamasına bakılıyor. Hastalanan işçiye günlük ücretinin üçte ikisi kadar geçici iş göremezlik ödeneği veriliyor. Örneğin günlük 150 TL alan bir işçiye hastalandığında SGK günlük 100 TL geçici iş göremezlik ödeneği veriyor.

SON 12 AYLIK ÜCRETE GÖRE HESAPLANACAK

Mustafa Çakır’ın Cumhuriyet’te yer alan haberine göre, AKP’nin Meclis’e sunduğu torba teklife göre bundan böyle bu ödenek veya gelirler hesaplanırken ödeneğe esas tutulacak günlük kazanç son 12 aylık ücrete göre hesaplanacak. Örneğin asgari ücretle çalışan bir işçi Nisan 2021’de hasta olursa ona ödenecek geçici iş göremezlik ödeneği günlük tutarı 2021’de geçerli olan asgari ücret dikkate alınarak hesaplanacak. 2021’de brüt asgari ücret 3 bin 577 TL, günlük asgari ücret de 120 TL. Günlük ücretin üçte ikisi olan geçici iş göremezlik ödeneği 80 TL. Eğer düzenleme yasalaşırsa ödenek 65.4 TL’ye düşecek.

SENDİKA UZMANLARI UYARIYOR

Sendika uzmanları 2019’da 3 milyon 383 bin 911 çalışanın geçici iş göremezlik ödeneği aldığına dikkat çekerek, “SGK toplam 27 milyon 680 bin 750 günlük geçici iş göremezlik ödeneği ödemiş. Ödeneğin günlük tutarı 20 TL azaltılırsa işçinin cebine toplam 553 milyon 615 bin lira daha az para girecek anlamına gelir” bilgisini verdi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bodrum'da deniz manzaralı doğal ve arkeolojik sit alanları ihale yoluyla satışa çıkarıldıÖnceki Haber

Bodrum'da deniz manzaralı doğal ve arkeo...

Diyarbakır'da operasyon: Rosa Kadın Derneği basıldı, Barış Annesi ve çok sayıda kişi gözaltına alındıSonraki Haber

Diyarbakır'da operasyon: Rosa Kadın Dern...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar