AKP'nin Enes Kara ve 'yurt' savunması: Gençlerin hür iradesiyle açılmış

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
AKP'nin Enes Kara ve 'yurt' savunması: Gençlerin hür iradesiyle açılmış
Abone ol
AKP'li Cahit Özkan, uğradığı baskılar sonucu intihar eden Enes Kara'nın kaldığı cemaat yurduyla ilgili, "Gençlerin hür iradeyle bir araya gelip açmış olduklarını görüyoruz" dedi.

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi ikinci sınıf öğrencisi 20 yaşındaki Enes Kara’nın yurt olarak kaldığı cemaat evinde gördüğü baskıları anlattığı bir video çektikten sonra yaşamına son vermesinin ardından tepkiler sürerken, AKP'den "KYK yurduna başvurmamış" açıklaması ve yurtla ilgili savunma geldi.

AKP Grup Başkan Vekili Cahit Özkan, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Enes Kara hakkında açıklamada bulundu. Özkan, Kara'nın hiçbir zaman KYK yurdunda kalmak için başvurmadığını söyledi. 

Özkan konuşmasında, KYK yurtlarının kapasitesini son 20 yılda 12 kat arttırdıkları dile getirerek gençlerin yurt ve kalacak yer kaygısı olmaksızın devlet yurlarında kalmasına imkan sağlandığını ifade etti. 

'DEĞİŞİK SOSYAL ÇEVRELERDE DE İNTİHARLAR OLUYOR'

Özkan, "Enes Kara kardeşimiz yaşadığı bunalımlar nedeniyle hayatını kaybetmiştir. Üzüntülüyüz. Hiç kimse ailesinden daha büyük acı hissettiğini elbette düşünemez. Ailesinin de vermiş olduğu bilgiye göre Enes Kara hiçbir zaman KYK yurtlarında kalmak için başvurmadığını ailesi teyit etmiş ve devletin resmi makamları nezdinde de böyle bir başvurunun olmadığı alınan bilgiler çerçevesinde görülmüştür" dedi. 

Özkan bu tarz olaylar üzerinden siyasi çıkar elde etmenin doğru olmadığını söyledi, bugüne kadar çok değişik sosyal çevrelerin içerisinde de intiharlar olduğunu savundu. 

'BAKANLIK İNCELİYOR'

Enes Kara'nın kaldığı yerin bir yurt olmadığını söyleyen AKP'li Özkan, şu ifadeleri kullandı: "Ev statüsünde öğrencilerin bir araya gelerek oluşturuduğu yere müdahil olmuştur. Gençlik Spor Bakanlığı'na bir yurt dediğimiz zaman bakanlık yurt standartı taşıyıp taşımadığını inceliyor. Burada olayın gerçekleştiği yer yurt değil. Bakanlığın izinliğiyle açılmış bir yer değil, gençlerin hür iradeyle bir araya gelip açmış olduklarını görüyoruz. Elbette bununla ilgili bakanlıklarımız çalışmalarını yapacaklar."


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 3
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
YSK seçime katılma yeterliliğine sahip partileri açıkladıÖnceki Haber

YSK seçime katılma yeterliliğine sahip p...

Demirtaş'tan Enes Kara mesajı: Bu düzeni değiştireceğizSonraki Haber

Demirtaş'tan Enes Kara mesajı: Bu düzeni...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar