70 Kürt mülteci Belarus-Polonya sınırında mahsur kaldı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
70 Kürt mülteci Belarus-Polonya sınırında mahsur kaldı
Abone ol
Belarus ile Polonya arasında mahsur kalan 70 Kürt mülteci kurtarılmak için yetkililerden destek bekliyor.

Kürdistan Bölgesi’nden kaçak yollarla Belarus’a oradan da Polonya sınırına geçen 70 kişilik mülteci grubun sınırda mahsur kaldıkları öğrenildi.

Rûdaw'a konuşan Ayaz İbrahim, “Ne Polonya’ya gitmemize müsaade ediliyor ne de geri dönmemize fırsat veriliyor. Hiçbir şey istemiyoruz sadece geri dönüş için bize izin etsinler” dedi.

Aralarında kadın ve çocuklarında bulunduğu grubun 48 saattir yemek yemediğini anlatan İbrahim, “Buraya varana kadar kaçakçılara 3 bin 500 dolar verdik, Almanya’ya ulaşınca 13 bin 500 dolar ödeme yapacaktık” diye ekledi.

Mülteciler adına yardım çağırısında bulunan İbrahim, “Lütfen yardım edin, burada hava çok soğuk ve yiyeceğimiz yok. 3 arkadaşımız açlık ve soğuktan ölmek üzereler” dedi.

Serwer Zerevan adında diğer bir mülteci ise güvenlik güçleri tarafından kafasının kırıldığını belirterek, başındaki yaraları gösterip yetkililerin görmesini istedi.

Rûdaw’a konuşan Serwar Zerevan, “Burada sadece benim başım kırılmadı, sayıları çok fazla ama yaralarını kameraya göstermekten çekiniyorlar. Hepimiz sınır dışı edilmek istiyoruz, komandolardan bizi Irak ve Kürdistan Bölgesi’ne sınır dışı etmesini istiyoruz ancak onlar hareket etmemize izin vermiyorlar” şeklinde konuştu.

Kürt mülteciler sınırda güvenlik güçlerinin şiddetine maruz kaldıklarını, üzerlerine köpek salındığını ileri sürdü.

Aylardır mülteciler Avrupa ülkelerine ulaşmak için Belarus sınırını mesken etmiş durumda. Daha önce de mahsur kalan onlarca mülteci sınır dışı edilerek Kürdistan Bölgesi’ne geri gönderildi.


Peker istenilen cezayı beğenmedi: Ezik miyim lan ben!Önceki Haber

Peker istenilen cezayı beğenmedi: Ezik m...

Irak seçimlerinde kesin sonuçlar açıklandı: İşte sandalye dağılımı Irak Yüksek Seçim Komisyonu, geçtiğimiz Pazar günü gerçekleştirilen Irak Parlamentosu seçimlerinin nihai sonuçlarını açıkladı.Sonraki Haber

Irak seçimlerinde kesin sonuçlar açıklan...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar