27 yıldır cezaevinde olan 81 yaşındaki hasta tutukluya 'kalabilir' raporu verildi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
27 yıldır cezaevinde olan 81 yaşındaki hasta tutukluya 'kalabilir' raporu verildi
Abone ol
27 yıldır cezaevinde olan Güler, hipertansiyon, kalp ve iltihaplı eklem romatizması gibi birçok hastalığı bulunuyor.

Birçok hastalığı olan ve ilerlemiş yaşına rağmen 27 yıldır cezaevinde tutulan ağır hasta tutuklu Sıddık Güler, muayene olduğu 10 poliklinikte “Cezaevinde kalabilir" raporu verilince savcılık infaz erteleme başvurusunu reddetti.
 
İnsan Hakları Derneği (İHD) İskenderun Şubesi, İskenderun T Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan 81 yaşındaki ağır hasta tutuklu Sıddık Güler'in infazının ertelenmesi talebiyle 2020’de İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulundu. İskenderun Devlet Hastanesi 2 Mart’ta Güler için verdiği "Doktor ve reviri olan cezaevinde kalmasında sakınca yoktur" raporunun hemen ardından 3 Mart’ta İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığı, Güler’in infaz erteleme başvurusunu reddetti. 
 
Yapılan girişimler sonucunda 29 Ocak’ta İskenderun Devlet Hastanesi'ne sevk edilen Güler, uzun bir süre tedavi altında tutuldu. İlerlemiş yaşına, onca hastalığına rağmen hastanenin hazırladığı rapor sunucunda Güler için yapılan infaz ertelenmesi başvurusu reddedildi. 1994 yılından beri Diyarbakır, Yozgat, Aydın, Siirt, Mardin ve Antep cezaevlerinde kalan Güler, son olarak İskenderun T Tipi Cezaevi’ne sevk edildi. 
 
10 POLİKLİNİKTE MUAYENE OLDU 
 
27 yıldır cezaevinde olan Güler,  hipertansiyon, kalp ve iltihaplı eklem romatizması gibi birçok hastalığı bulunuyor. Hastanenin heyet raporunda da Güler, Göz Hastalıkları, Genel Cerrahi, Kardiyoloji, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları, İç Hastalıkları, Nöroloji, Ortopedi, Travmatoloji ve Kulak Burun Boğaz Hastalıkları polikliniklerde muayene olduğu görüldü. 
 
HEYET RAPORU
 
Hastane heyetin hazırladığı raporda Güler'e dair şu değerlendirme yapıldı:

"Göz Hastalıkları: Vizyon ifadesi net değil. Bileteral Psedofaki. Genel Cerrahi: Normal. Kardiyoloji: NYH AKLAS aktif şikayeti yok. EKG sinüs ritim EKO EF yüzde 60 HT anjiyografi yapılmış işlem yapılmamış. Ruh Sağlığı ve Hastalıkları: Normal ruhsal muayene. İç Hastalıkları: Hipertansiyon. Nöroloji: Norolojik şikayeti hastalığı olmadığını ifade ediyor. Tuvalet, banyo, giyinme, yemek yeme kendisi yapıyormuş. Halsizlik ve ağrılar nedeniyle bazen yardım istediğini ifade ediyor. NM: Bilinç açık, koopera, işitme azlığı nedeniyle iletişim biraz güç ancak sorulara biraz anlamlı cevaplar veriyor. Konuşma doğal. Motor defisit yok. Mobilize. Ortopedi ve Travmatoloji: Ortopedik yönden şikayeti yok. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları: Odyometri: Koopera olamadığından beri yapılmış. Sağ kulak: 40 DB. Sol kulak: 30 DB V dalga gözlenmiştir. Yüzde 8 Bilateral hafif işitme kaybı mevcut. Hastanın seniliteye bağlı S.N.İ.K hayatı tehlike teşkil etmez. Rapor: Doktor ve reviri olan cezaevinde kalmasında sakınca yoktur."
 
REDDEDİLDİ
 
İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığı, Güler'in infazının ertelenmesi için 26 Ekim 2020'de kendilerine başvuru yapıldığını belirterek, İskenderun Devlet Hastanesi'nin 2 Mart 2021'de Güler hakkında hazırladığı "Doktor ve reviri olan cezaevinde kalmasında sakınca yoktur" raporu üzerine, "5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanunun 17’nci Maddesi’nde öngörülen koşulların varlığı saptanmadığından hükümlünün erteleme talebinin reddine…" diye karar verdi. (Mezopotamya Ajansı)


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bir 'Ruhsar Pekcan' vakası daha: Aydın'ın yazılım şirketi, bakanlıktan milyonlarca liralık iş aldıÖnceki Haber

Bir 'Ruhsar Pekcan' vakası daha: Aydın'ı...

Rusya’da uçak kazası: 9 kişi hayatını kaybettiSonraki Haber

Rusya’da uçak kazası: 9 kişi hayatını ka...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar