İstanbul Sultanbeyli'de 13 yaşındaki orta okul öğrencisi A.A., iki okul arkadaşının cinsel saldırısına uğradı, failler olayın videosunu çekti. Videonun yayılması ve şantaj üzerine, 15 kişi 13 yaşındaki çocuğu tehdit ederek ayrı ayrı zamanlarda istismar etti.

Halk TV'den Seyhan Avşar'ın haberine göre Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 15 kişi hakkında "Kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma" ve "Çocuğun nitelikli cinsel istismar" suçundan dava açıldı.

İstanbul Anadolu 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada iki sanık beraat ederken diğer sanıklara hapis cezası verildi. Fakat İstinaf Mahkemesi dosyayı esastan bozdu. Sanıklar yeniden yargılanıyor.

AVUKAT SAVUNMADA ETEK BOYUNU SORDU, İTİRAZ EDİLDİ

Sultanbeyli'de 13 yaşındaki çocuğa 15 kişinin tecavüz etmesi davasında görülen duruşmada sanıklar Ali Kılıççı ve Fatih Akman'ın avukatı Gülsün Doygun, duruşmada tecavüze uğrayan çocuğa, "Etek boyunu kısaltmaması için ve daha usturuplu davranması için okuldaki hocaları tarafından uyarılıp uyarılmadığının" sorulmasını istedi. Mahkeme Başkanı soruyu uygun bulmayarak sormadı.

ÇOCUĞUN ANNESİNİ HEDEF ALDI

Duruşmaya ara verilince Avukat Gülsün Doygun ile çocuğun annesi arasında gerilim yaşandı. Avukat Gülsüm Doygun, "Kadın olup çocuğuna sahip çıksaydın, bu çocukların başı yanmazdı" diyerek istismara uğrayan çocuğun annesini hedef aldı.

AVŞAR AÇIKLADI: AVUKAT AÇIK KİMLİĞİNİ PAYLAŞMAKLA TEHDİT ETMİŞ

Haberi kamuoyuna duyuran gazeteci Avşar, ilerleyen saatlerde sosyal medya hesabından bir açıklama daha yaparak mahkemede çocuğu suçlayan avukatın, aynı zamanda çocuğun açık kimliğini paylaşmakla tehdit ettiğini yazdı. Çocuk ile iletişim kurduğunu belirten Avşar'ın açıklaması şöyle:

Avukatın bu tutumu sosyal medyada tepki çekti, pek çok kişi avukatlık mesleğinden men edilmesi gerektiğini yazdı ve bu yönde çağrı yaptı.

Duruşmada sanık avukatının mağdur çocuğa adeta faillerin yaptığı gibi tehdit içerikli konuşması hakkında yazan avukat Feyza Altun da duruma tepki gösterdi.

ALTUN: MAĞDUR BENİMLE DE İLETİŞİME GEÇTİ

Mağdur çocuğun kendisiyle de iletişime geçtiğini belirten Altun şunları yazdı:

"Mağdur ofisimle de iletişime geçti, isminin açıklanması ile tehdit edildiğini iletti. @seyhanavsar ile de görüştük. Aklım almıyor bizim mesleğimiz böyle bir meslek değil. Savunma /savunulma hakkı böyle bir şey değil! Bir kadın olarak sağ kalan A.A’nın yanındayım." Artıgerçek