İstanbul Çağlayan Adliyesi önündeki polis noktasına bugün saat 11.46'da silahla ateş açıldı. Polisin karşılık vermesiyle çıkan çatışmada saldırıyı düzenleyen iki kişi öldü, üçü polis altı kişi yaralandı. Yaralılardan birinin de daha sonra vefat etmesiyle ölü sayısı üçe çıktı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, saldırıyı gerçekleştiren biri kadın, biri erkek iki kişinin DHKP/C üyesi olduğunu açıkladı.

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı önünde silah seslerinin yükselmesiyle büyük panik yaşandı. Çok sayıda kişi adliyeden uzaklaşmak için koşmaya başlarken, birçok kişi de bina içerisine girerek kurşunlardan uzaklaşmaya çalıştı. Güvenlik görevlileri adliye içindekilerin yere yatmasını istedi.

Kısa bir süre sonra yaşananların bir saldırı olduğu anlaşıldı. Saldırıda, ilk belirlemelere göre iki kişi öldü, ikisi polis altı kişi de yaralandı.

Adliye önüne çok sayıda polis ve sağlık ekibi sevk edildi. Yaralılar ambulansla hastaneye götürüldü. Adliyeye giriş ve çıkışlar kapatılırken, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Şaban Yılmaz ve Başsavcı vekilleri incelemelerde bulundu.

YERLİKAYA'DAN İLK AÇIKLAMA

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya saldırıya ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Yerlikaya, şunları yazdı:

"Bugün saat 11.46’da İstanbul Çağlayan Adliyesi C Kapısı önündeki kontrol noktasına saldırı girişiminde bulunulmuştur. 1’i kadın 1’i erkek 2 saldırgan ölü ele geçirilmiştir. 3’ü polis memuru olmak üzere 5 kişi yaralanmıştır. Kahraman polislerimizi tebrik ediyorum. Yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Gelişmeleri kamuoyuyla paylaşmaya devam edeceğiz."

ŞÜPHELİ PAKETTEN KIYAFET ÇIKTI

Adliyenin C Kapısı önünde vurulan iki kişinin yerde yattığı görüldü. Sağlık ekipleri yaralanan bir kişiye kalp masajı yaparken görüldü. Bölgede bir şüpheli paket olduğu belirtilirken alandaki kırmızı valiz dikkati çekti. Şüpheli paketten kıyafet çıktığı açıklandı.

DURUŞMALAR DEVAM ETTİ

Yaralılar ambulansla hastaneye götürüldü. Adliyeye giriş ve çıkışlar kapatılırken, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Şaban Yılmaz ve Başsavcı vekilleri olay yerinde inceleme yaptı. İçerideki duruşmaların sürdüğü, yalnızca avukatların adliyeye giriş-çıkışına izin verildi.

YERLİKAYA'DAN İKİNCİ PAYLAŞIM

İkinci bir paylaşımda bulunan Yerlikaya, "Bugün Çağlayan Adliyesi C Kapısı önündeki kontrol noktasına yönelik terör saldırısı girişimi gerçekleşmiştir. Etkisiz hale getirilen E.Y. ve P.B adlı hainlerin DHKP/C terör örgütüne üye oldukları tespit edilmiştir. Saldırı girişiminde bulunan teröristler etkisiz hale getirilirken, 3’ü polis 3’ü vatandaşımız olmak üzere 6 kişi yaralanmıştır. Yaralılarımıza acil şifalar diliyorum" ifadelerine yer verdi.

KİMLİĞİ BELLİ OLDU

Bakanlık, silahlı saldırı düzenleyenlerin DHKP/C üyesi Pınar Birkoç ve Emrah Yayla olduğunu açıkladı.

Daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaralılardan birinin vefat ettiğini, ölü sayısının üçe yükseldiğini açıkladı.

GÖRGÜ TANIKLARI ANLATTI: ÇOK YAKINIMDA BİR KİŞİ VURULDU

Çağlayan’da yaşanılan çatışmaya şahitlik eden Avukat Uğur Can Demirci gördükleri Artı Gerçek’e anlattı.

65 KPSS puanı ile kamuda memur olabilme imkanı 65 KPSS puanı ile kamuda memur olabilme imkanı

Demirci, silahlı kişilerin, adliyenin ana giriş tarafından silahla ateş ederek ilerlediğini belirtti ve yaşanılanları şöyle anlattı:

“Çağlayan metrobüs durağını meydana bağlayan çıkış noktasında çatışma başladı. Çok detaylı bakamadım o sırada kaçmaya çalıştığım için. Çok yakınımda bir insan vuruldu. Meydanın çıkış tarafındaki eczanenin önünde yere yığıldı. O sırada eczaneden ambulans çağırdık. Sonra kolluk kuvvetleri güvenlik tedbiri olarak o sokağı kapattı. Fakat birçok el silah atış sesi duydum.”

ADLİ SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, saldırıyla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından adli soruşturma başlatıldığını duyurdu. Tunç, "İstanbul Çağlayan Adliyesi önünde bulunan güvenlik noktasına yönelik silahlı saldırıyı şiddetle lanetliyorum. Hain saldırıyı önleyerek iki şüpheliyi etkisiz hale getiren kahraman polislerimize teşekkür ediyorum. Saldırıda yaralanan polis memurlarımıza ve vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum. Olayla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından başlatılan adli soruşturma çok yönlü devam etmektedir" ifadelerine yer verdi.

İMAMOĞLU: PROVOKATİF SALDIRILAR BİRLİĞİMİZİ BOZAMAZ

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu da, "Çağlayan Adliyesi'ne yapılan hain terör saldırısını kınıyorum. Adliyemize, emniyet güçlerimize geçmiş olsun, yaralılarımıza acil şifa diliyorum. Bu tür provokatif saldırılar hiçbir zaman huzurumuzu, birliğimizi bozamaz" açıklamasında bulundu.

690x390cc-caglayan-adliyesi.jpg

‘İLK SİLAH SESİNİN ARDINDAN ÇATIŞMA SESLERİ 20-30 SANİYE KADAR DUYULDU’

İstanbul Adalet Sarayı’nda olaya duruşma saatini beklerken şahitlik eden bir diğer Avukat Emre Tuncer ise adliye içinde olanları anlattı. Tuncer, silah seslerini duyulur duyulmaz adliyede bulunan kişilerin panikle yere yattığını ifade ederek şunları söyledi:

“İlk silah sesinin ardından çatışma 20-30 saniye kadar daha adliye içinden duyuldu. Polis ve güvenlik tüm katlarda insanlara adliyedeki balkonlardan ve cam kenarlarından uzaklaşması çağrısı yaptı. Şu an daha sakin bir ortam var. Duruşmalar devam ediyor.”  Haber- Artıgerçek

6 806X505

5 806X5054 806X5053 806X5052 806X5051 806X505

Resim: DHA